Chci mít zelenou střechu, na co si dát pozor?

Zelená střecha - ECOSEDUM PACK

Na střechách rodinných i bytových domů stále častěji vídáme rostliny, které vytváří zelenou střechu. V dnešním článku si rozebereme, jaké má zelená střecha výhody a proč se vyplatí mít ji na svém domě.

Střecha je u většiny domů nevyužitá plocha, maximálně vhodná pro umístění solárních panelů. Zároveň je ale také největší plochou kudy uniká v zimě teplo, a naopak v horkém létě dochází k pronikání tepla do domu a přehřívání místností. Zelené střechy tyto nedostatky řeší.

Zelená střecha omezuje hluk, zlepšuje tepelnou izolaci, a tak v létě pomáhá udržet v domě příjemný chlad a v zimě naopak zabraňuje únikům tepla a šetří tak náklady na vytápění. Okolo střechy také systém ECOSEDUM pomáhá vytvořit lepší mikroklima. Každá další zelená plocha navíc ve svém okolí pomáhá zadržovat oxid uhličitý.

ECOSEDUM PACK - zelená střecha
ECOSEDUM PACK – zelená střecha

Podobnou filozofií se ostatně řídíme také při výrobě. Moduly pro zelenou střechu jsou totiž vyráběny v Německu, kde vznikají recyklováním již použitého plastu. Díky tomu ročně planetě ušetříme asi 25 tisíc tun CO2. Další skleníkové plyny pak zachytávají naše střechy ihned poté, co se zazelenají.

ECOSEDUM je modulový systém zelených střech, který snadno umístíte na jakkoli střechu se sklonem až 30 stupňů díky zásobníkům z recyklovaných plastů s předpěstovanými rostlinami. Do sklonu 30 stupňů není potřeba řešit žádné upevnění. V případě šikmých střech je nutné zabezpečit okraj ochranou proti skluzu. U rovných střech pak není nutné ani pokládání geotextilního podkladu. Pokud vás tedy láká šikmá zelená střecha, není to žádný problém.

Skladba zelené střechy je tvořena už předpěstovanými rostlinami rodu Sedum, která spadá mezi sukulenty. Rostliny jsou tak velmi odolné, vytrvalé, mrazuvzdorné a s minimálními požadavky na péči. Celý systém ECOSEDUM pro zelené střechy je velmi flexibilní a téměř bezúdržbový díky patentovaným zásobníkům, které zadrží dešťovou vodu a následně ji uvolňují ke kořenům rostlin i zpět do ovzduší, kde se vypařuje.

Zatravněné zelené střechy zlepšují tak mikroklima a optimalizují zadržování a využití dešťové vody. Zásobníky se tak o zasazené rostliny postarají a není nutné o zelenou střechu nějak speciálně pečovat, pouze v případě dlouhodobého sucha je vhodné ji zalít.

Zelená střecha ECOSEDUM PACK

Pokládka zelené střechy je snadná a zvládnete ji i svépomocí, důležité je předem střechu změřit a spočítat potřebnou plochu. Realizace zelené střechy ale nijak složitou operací není. V případě, že moduly přesně neodpovídají rozměrům střechy, nedoporučujeme zásobníky pro rostliny ořezávat. Okraje střechy raději zasypejte štěrkem. U střech s vyšším sklonem je nutné počítat s umístěním ukončovací lišty, která poslední řadu zásobníků udrží na svém místě.

V případě nákupu modulů bez substrátu je také důležité vědět, kolik substrátu budete potřebovat. K tomu poslouží následující vzorec: 0,95*plocha střechy*0,05 = počet metrů krychlových potřebného substrátu. V případě, že se rozhodnete pro moduly se substrátem a rostlinami, nemusíte se o nic takového starat.

Nemusíte se obávat ani problémů spojených s případnou opravou střechy, každý modul ECOSEDUM lze opět jednoduše vyndat a k potřebnému místu na střeše se dostat. Po opravě nebo nutné údržbě pak zase zásobníky vrátíte mezi ostatní a zelená střecha bude opět celistvá. Konstrukce zelené střechy s tím počítá. Proto není žádný problém se v případě nutnosti údržby střechy po modulu ECOSEDUM projít. Pravidelný pohyb a používání místo dlažby ovšem nedoporučujeme.

 

Tím se dostáváme k další časté otázce, kterou je třeba si přes pořízením zelené střechy zodpovědět a tou je předpokládané zatížení střechy. Každá střecha je totiž stavěna na to, aby unesla určitou dodatečnou tíhu. Zvláště v případě starších budov proto doporučujeme odborný posudek statika, který zhodnotí, zda střecha dodatečnou zátěž zvládne. U novostaveb by tento údaj měl být znám. Po dešti může systém pro zelené střechy vážit na jeden metr čtvrteční až 95 kilogramů. Zatížení střechy tak může být vyšší než jedna tuna.

Posledním otazníkem zůstává cena. V případě, že vás zaujala zelená střecha, cena za m2 začíná na částce okolo 800 korun v případě modulů bez substrátu a rostlin. Aktuální nabídku naleznete v našem eshopu.